Informacja dla użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków wykonanych w ramach operacji: „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w Gminie Potok Wielki – obszar z ciekami wodnymi”
Przypominamy o najważniejszych czynnościach eksploatacyjnych wynikających z instrukcji eksploatacji, które powinien wykonać użytkownik przydomowej oczyszczalni ścieków:
- Wypompowanie osadu z osadnika wstępnego w zbiorniku oczyszczalni:
Jeżeli zbiornik jest wypełniony w ok. 50% osadem, wtedy należy przystąpić do jego usunięcia. Gruntowne oczyszczanie z osadu ściekowego powinno być wykonywane w miarę potrzeb i następować jeden raz w okresie od 1 do 3 lat. Przy opróżnianiu zbiorników z osadu zaleca się pozostawić ok. 500 mm osadu w zbiornikach. Powoduje to szybszy i sprawniejszy powrót oczyszczalni do pracy.
- Codziennie sprawdzać pracę sprężarki.
Stojąc w pobliżu urządzenia, użytkownik powinien słyszeć jej pracę.
- Co miesiąc sprawdzać stan filtru dmuchawy membranowej (w przypadku zabrudzenia wyczyścić), pracę dyfuzorów napowietrzających , tworzenie się biomasy na zanurzonym złożu biologicznym. Barwa biomasy powinna wahać się od jasnobrązowej (nie białej lub szarej) do ciemnobrązowej. Zapach z instalacji powinien być „ziemisty”, a zapach siarkowodoru nie powinien być obecny. Należy dokonać oględzin końcowych ścieków.
- Regularne czyszczenie filtra w dmuchawie membranowej co najmniej raz na 3 miesiące.
W załączeniu pełna instrukcja eksploatacji.