Panorama - Potoczek
Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Potoku-Stanach
Zawody wędkarskie – Maliniec
Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Potoku-Stanach
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim
Panorama - Potok Wielki
KARP 2019
Pochmurnie

-3°C

Potok wielki

Pochmurnie

Wilgotność powietrza 84%

Wiatr 24.14 km/h

  hour min hour  
  09.05.2021 Ferienhaus Ostsee

BIP

harmonogram odpady dopasowany

ZASADY

DEKLARACJA

armir restrukturyzacja rolnictwa lodr doradztwo rolnicze odnawialne zrodla energibiznes.gov.pl2 pl

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 10

Wczoraj 253

Ostatni miesiąc 2618

Ogółem 452285

Gospodarka

ROLNICTWO

Gmina ma charakter rolniczy. Ponad połowę powierzchni (5,815 ha) zajmują użytki rolne. W części południowej dominują lasy (2637 ha ) oraz stawy i jeziora (876 ha). Rolniczo wykorzystywane są przede wszystkim tereny na północy gminy, gdzie znajdują się dość urodzajne gleby, głównie III klasy. W gminie działa około 1 500 gospodarstw, o średniej powierzchni 4,2 ha. Uprawia się pszenicę, jęczmień, buraki cukrowe oraz, coraz częściej: porzeczki, maliny, truskawki, aronię. Spora część gospodarstw nastawiona jest na produkcję mleka i trzody chlewnej. duża liczba ciągników będących w posiadaniu rolników (jeden ciągnik przypada na siedmiu mieszkańców gminy).
Rolnictwo jest podstawą utrzymania ludności. Od 1990 roku zmniejsza się systematycznie liczba tzw. dwuzawodowców, co wiąże się z redukcjami zatrudnienia w dużych zakładach przemysłowych regionu. Coraz więcej jest natomiast osób prowadzących działalność gospodarczą, zwłaszcza w usługach, handlu, produkcji drzewnej.

INFRASTRUKTURA TECHNICZNA

Dla mieszkańców i turystów ważną sprawą jest stan tzw. infrastruktury komunalnej i technicznej. A na tym polu jest wiele do zrobienia, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach postęp widać gołym okiem.

Drogi
W gminie jest ponad 90 km dróg, z czego około 52 km - gminnych, 4,2 km wojewódzkich i 35,6 km powiatowych. Znajdują się one w różnym stanie: jedne wymagają budowy niemal od podstaw, inne modernizacji, a większość - bieżących remontów. Wydaje się na ten cel spore środki ale upłynie jeszcze dużo czasu, zanim uda się ten problem załatwić. Sukcesem jest, zbudowanie 17 km nowych dróg w ciągu kilku minionych lat.

Wysypisko odpadów
W 1992 roku wybudowano w gminie wysypisko odpadów o powierzchni 0,52 ha, które odpowiada wymogom ochrony środowiska. Położone jest ono w miejscowości Potok Wielki.

Sieć wodociągowa
Gmina jest zwodociągowana w 90%. 15 wiosek korzysta z wodociągów, działają trzy ujęcia wody (Popielarnia, Zarajec Potocki, Osinki) wkrótce zbiorowe zaopatrzenie w wodę obejmie całą gminę. Ogólna długość sieci wynosi 92 km.

Gazyfikacja
W 1994 roku rozpoczęto gazyfikację gminy, prace są mocno zaawansowane, część gospodarstw a także obiektów użyteczności publicznej korzysta już z gazu.

Oczyszczalnia ścieków
W gminie funkcjonuje jedna, lokalna oczyszczalnia ścieków obejmująca teren technikum rolniczego oraz teren szkoły podstawowej w miejscowości Potoczek. W projekcie jest oczyszczalnia obsługująca teren całej gminy. W chwili obecnej opracowana jest dokumentacja techniczna, uzyskane jest pozwolenie na budowę oraz wykupiony teren pod inwestycję.

Telefonizacja
Przeprowadzono kompleksową telefonizację gminy, przy partycypacji w kosztach TP S.A., Gminy i mieszkańców. Kablowa sieć rozdzielcza, ziemna obejmuje 90% terenu gminy. Zainstalowano nowoczesną centralę telefoniczną, umożliwiając łączność ze światem ponad 1000 abonamentów.
Gmina dysponuje uzbrojonymi terenami pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. 25 działek wytyczono w Potoczku, na niektórych stoją już nowe domy.

Kolektory słoneczne

FDS2020

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków

Wirtualny spacer Solary  zsjpzesp traugutt katyn ops potok wielki osrodek kultury potok ZSCKR potoczek lgd lesny krag ryba Powiat Janowski zip przydatne infoIKPEPUAP geo portal ksiegi wieczyste ceidg dzialalnosc gospodarcza akty prawneskrzynka nadawcza glks potokwielki

 

 

 

Kontakt
Potok Wielki 106

23-313 Potok Wielki
tel./fax: 15 8740 206 www.potokwielki.pl

 

 

Godziny pracy
poniedziałek-piątek: 7.30-15.30

sobota-niedziela: nieczynne

Numer konta
98 9410 1049 2005 5000 0329 0002

 

Konto  - odpady komunalne: 

69 9410 1049 2005 5000 0329 0039