Panorama - Potoczek
Zespół Szkół im. Romualda Traugutta w Potoku-Stanach
Zawody wędkarskie – Maliniec
Parafia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Potoku-Stanach
Parafia pod wezwaniem Świętego Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim
Panorama - Potok Wielki
KARP 2019
Pochmurnie

-3°C

Potok wielki

Pochmurnie

Wilgotność powietrza 84%

Wiatr 24.14 km/h

  hour min hour  
  09.05.2021 Ferienhaus Ostsee

BIP

harmonogram odpady dopasowany

ZASADY

DEKLARACJA

armir restrukturyzacja rolnictwa lodr doradztwo rolnicze odnawialne zrodla energibiznes.gov.pl2 pl

Licznik odwiedzin

Dzisiaj 30

Wczoraj 253

Ostatni miesiąc 2638

Ogółem 452305

W czasach pradziejowych

W gminie Potok Wielki nie prowadzono dotąd stacjonarnych badań archeologicznych, toteż brak jest materiałów wykopaliskowych obrazujących dzieje osadnictwa prahistorycznego. Pojedyncze znaleziska, w porównaniu z odkryciami dokonanymi na obszarze Wyżyny Lubelskiej i Kotliny Sandomierskiej dają jednak wyobrażenie o tym, co działo się na tym obszarze w tzw. mroku pradziejów.

Człowiek pojawił się na obrzeżach Puszczy Sandomierskiej już w starszej epoce kamienia (paleolicie), przy czym najstarsze ślady jego bytności (sprzed około 8 tys. lat p.n.e.) pochodzą z rejonów zachodnich i południowych (okolice Tarnobrzega, Kolbuszowej i Mielca). Nie było to jednak osadnictwo stałe. Doliną Wisły przemieszczały się plemiona łowców, polujących na dziką zwierzynę. Pozostawały w jednym miejscu aż do wyczerpania łowiska, następnie ruszały na poszukiwanie nowego. W młodszej epoce kamienia (neolicie - 4000 - 1800 lat p.n.e.) napływa na te tereny ludność zajmująca się poza łowiectwem i zbieractwem, prymitywnymi formami uprawy ziemi.

Osadnictwo obejmuje doliny rzek, nie wkracza jednak do puszczy. Podobna sytuacja utrzymuje się w epokach brązu i żelaza. Osady powstają na wzniesieniach, na wydmach piaskowych, blisko rzek, pod osłoną lasów. Prawdopodobnie, na północne granice obecnej gminy Potok Wielki dotarła tzw. kultura łużycka, o czym świadczą luźne znaleziska ceramiki. Zapewne w rozwoju osadnictwa w tym
rejonie przeszkadzał brak rzek, a w części południowej gminy - zwarte kompleksy leśne. Z tego tez powodu ominęła ten region fala osadnictwa wczesnośredniowiecznego w VI - VIIwieku.

Dopiero pod koniec XIIIwieku następuje stabilizacja procesów osadniczych, a częste, pustoszące Małopolskę, najazdy Tatarów, zmuszają ludność do szukania schronienia w głębi puszczy. Rozpoczyna się karczowanie lasów i zakładanie osad na wyrębach, głównie w sąsiedztwie rzek i strumieni. Powstają też grody obronne, strzegące traktów komunikacyjnych i zapewniające bezpieczeństwo mieszkańcom. Gród taki wzniesiono m. in. w pobliskich Zdziechowicach, nad rzeką Karasiówką. Wokół niego rozwinęła się osada służebna, dając początek późniejszemu miastu Zaklików.

W pobliżu grodu założono kilka osad ale nie wiemy, czy w ich liczbie znajdował się również Potok. Zdziechowicka warownia od wieków nie istnieje, puszczę w znacznym stopniu wytrzebiono. Nastąpił bujny rozwój osadnictwa, nie zawsze jednak, niestety, w pełni udokumentowanego.

Kolektory słoneczne

FDS2020

Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków

Wirtualny spacer Solary  zsjpzesp traugutt katyn ops potok wielki osrodek kultury potok ZSCKR potoczek lgd lesny krag ryba Powiat Janowski zip przydatne infoIKPEPUAP geo portal ksiegi wieczyste ceidg dzialalnosc gospodarcza akty prawneskrzynka nadawcza glks potokwielki

 

 

 

Kontakt
Potok Wielki 106

23-313 Potok Wielki
tel./fax: 15 8740 206 www.potokwielki.pl

 

 

Godziny pracy
poniedziałek-piątek: 7.30-15.30

sobota-niedziela: nieczynne

Numer konta
98 9410 1049 2005 5000 0329 0002

 

Konto  - odpady komunalne: 

69 9410 1049 2005 5000 0329 0039