– W 79 rocznicę pacyfikacji Osówka

Header 2 Gmina Potok Wielki Urząd Gminy Potok Wielki, Potok Wielki 106, 23-313 Potok Wielki Header 2 Gmina Potok Wielki Urząd Gminy Potok Wielki, Potok Wielki 106, 23-313 Potok Wielki Header 2 Gmina Potok Wielki Panorama - Potok Wielki Header 2 Gmina Potok Wielki Panorama - Potoczek Header 2 Gmina Potok Wielki Gmina Potok Wielki Parafia św. Mikołaja Biskupa w Potoku Wielkim

W niedzielę 26 września w miejscowości Osówek mieszkańcy naszej Gminy
i okolic uczcili pamięć osób, które zostały zamordowane podczas pacyfikacji Osówka, Malińca, Gwizdowa i okolic.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy tych miejscowości włączyli się w działalność ruchu oporu i wspierali partyzantów. 29 września 1942 roku Niemcy w odwecie za pomoc w ukrywaniu partyzantów dokonali pacyfikacji  mordując 42 mieszkańców tych osad. Wśród zamordowanych były także dzieci i osoby starsze.

Co roku przedstawiciele władz Gminy, społeczność lokalna i samorządowa, nauczyciele i młodzież szkół z terenu gminy Potok Wielki gromadzą się w Kaplicy w Osówku, by modlić się w intencji zamordowanych i w ten sposób oddać im hołd.

Po uroczystej Mszy Świętej, którą sprawował ks. kanonik Krzysztof  Woźniak dziekan Dekanatu Modliborzyce i ks. Tomasz Wrona, zgromadzeni udali się pod pomnik ku czci pomordowanych. Odśpiewano hymn narodowy a delegacje w asyście harcerzy złożyły wiązanki kwiatów. O oprawę dzisiejszej uroczystości zadbali uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Potoczku, za co nalezą im się podziękowania i słowa największego uznania.

Wójt Gminy Potok Wielki Leszek Nosal wygłosił okolicznościowe przemówienie i  zaprosił wszystkich zgromadzonych na poczęstunek przygotowany przez mieszkańców tutejszych miejscowości.

Newsletter

Położenie gminy na mapie

Wróć go góry